پیچ آهنی

پیچ آهنی از پیچ های پرمصرف در اتصالات فلزی است که کاربردهای مختلفی داشته و در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد، پیچ های آهنی جز پیچ های شش گوش و پیچ استوانه ای مارپیچ است که به صورت استوانه ای دنده شده و به صورت دنده درشت و دنده متوسط نیز در بازار وجود دارد.

پیچ های آهنی به صورت نیم دنده و تمام دهنده طراحی و تولید شده و نوع تمام دنده ی آن بسیار پرمصرف و پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشد، این محصول به دلیل آنکه قیمت مناسبی دارد بسیار مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است. قیمت پیچ آهنی

معمولا در صنعت از دو نوع پیچ با گل شش گوش برای اتصالات استفاده می شود که شامل:

پیچ فولادی (خشکه)
پیچ آهنی

پیچ های آهنی از جنس کربن استیل یا فولادی کربنی بوده که قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری مناسبی به نسبت دیگر پیچ ها داشته است، این نوع پیچ ها به نسبت سایر پیچ های فولاد کربنی مقاومت و استحکام کمتری داشته اند که به علت قیمت مناسب آنها برای اتصالاتی که فشار آن ها کمتر است مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرید پیچ آهنی

انواع پیچ آهنی

معمولا پیچ های آهنی یا پیچ های فولادی با کرین پایین و گریدهای مختلفی طراحی و تولید می‌شود که معروف ترین گرید این پیچ ها شامل:

۴-۶
۸-۴
۶-۵
۸-۵
۸-۶

پرکاربردترین و رایج ترین نوع پیچ ها با مقاومت ۶-۵ است که برای مصارف مختلف ساخته شده و پیچ آهنی اغلب به صورت تمام رزوه تولید می‌شود، شما می‌توانید برای اتصالاتی که در محیط های مرطوب استفاده می‌شود از پیچ گالوانیزه که از آهن است استفاده نمائید. فروش پیچ آهنی

پیچ آهنی کلاس ۸-۴ چه ویژگی هایی دارند؟

در میان گرید های پیچ، کلاس ۸-۴ در کنار گرید ۶-۵ قرار گرفته و جز پیچ های پرکاربرد است که اغلب به صورت تمام رزوه طراحی و تولید می‌شوند، در صورت نیاز به استفاده در محیط های معمولی و مرطوب شما می‌توانید از گرید ۸-۴ استفاده نمائید و توصیه می‌شود از نوع پوشش دهی شده این محصول یعنی پیچ آهنی گالوانیزه استفاده کنید. توجه داشته باشید که پیچ های این کلاس نسبت به محیط های خورنده، اسیدی و آبی بسیار حساس بوده و به راحتی اکسید می‌شود.

پیچ های ۶-۵ چه ویژگی هایی دارند؟

جالب است بدانید که بیشتر اوقات از پیچ های آهنی صحبت می شود منظور پیچ با گرید ۶-۵ است که بر روی گل پیچ شماره آن نوشته شده است، شماره ۶-۵ دقیقا به خواص فیزیکی پیچ مرتبط بوده و عدد ۵ به میزان بار کششی که سطح مقطع می تواند تحمل کند اشاره داشته و این به آن معنی است که این سطح مقطع می تواند بار کششی برابر با ۵۰ کیلوگرم را به صورت عمودی تحمل کند و باتوجه به قوانین بار در فیزیک هر میلی‌متر از سطح مقطع این پیچ می تواند ۴۹۰ نیوتن فشار را تحمل کند.

عدد ۶ که پس از ۵ می آید بیانگر آن است که درصد میزان تحمل این پیچ در مقابل تغییر شکل ۶ می‌باشد. یعنی اگر تا ۶۰ درصد حداکثر نیروی وارده ۴۹۰ نیوتن باشد بدون تغییری در پیچ استحکام وجود داشته و اگر از ۶۰ درصد بیشتر شود پیچ دچار تغییر می‌شود. تولید کننده پیچ آهنی

مقاومت پیچ ۶-۵ چطور محاسبه خواهد شد؟

پیچ های آهنی با گرید ۶-۵ در هر میلی‌متر از سطح مقطع آن فشاری حدود ۳۰ کیلوگرم به صورت عمودی وارد شود تغییر حالت نداده و زمانی که این فشار بیش تر از ۳۰ کیلوگرم شود پیچ دچار تغییر حالت شده و تا حداکثر ۵۰ کیلوگرم بار عمودی را تحمل خواهد کرد. معمولا در صنعت کارشناسان مربوط با محاسبه این مقدار برای اتصالات پیچ های خود مقداری را مشخص کرده و براساس آن پیچ مورد نظر خود را سفارش خواهند داد.

پیچ آهنی
پیچ آهنی

برخی از نوع‌های پیچ آهنی عبارتند از:

پیچ سرتخت (Hex Head Bolts): پیچ‌هایی هستند که سر آن‌ها شکل شش گوش دارد و معمولاً با کلید سرتخت یا گوشتی سرتخت تنظیم می‌شوند. این نوع پیچ برای استفاده در تجهیزات و اتصالاتی با نیاز به استحکام بالا مناسب است.
پیچ استاندارد (Standard Bolts): این نوع پیچ‌ها سر غیر سرتخت دارند و معمولاً با گوشتی استاندارد یا گوشتی کمکی تنظیم می‌شوند. غالباً در کاربردهای عمومی و ساخت و سازها استفاده می‌شوند.
پیچ میله‌ای (Stud Bolts): این نوع پیچ‌ها دارای یک سرتخت در یک طرف و یک میله در طرف دیگر هستند. غالباً برای اتصالاتی که نیاز به اتصال دو قطعه فلزی با فاصله دارند، مانند اتصالات لوله‌ها، استفاده می‌شوند.
پیچ‌های دینامومتری (Torque Bolts): این پیچ‌ها دارای یک سیستم دینامومتر برای اندازه‌گیری گشتاور هستند. این ویژگی آنها را برای کاربردهایی که نیاز به گشتاور دقیق برای اتصالات دارند، مناسب می‌کند.
پیچ‌های آینه (Mirror Bolts): این نوع پیچ‌ها دارای سری هستند که با استفاده از آینه‌هایی می‌توانند در مکان‌های دشوار به راحتی دسترسی پیدا کنند.

تماس تلفنی