فولاد ابزار گرمکار به طور گسترده در خط تولید اکستروژن، فورج و ریخته‌گری دقیق به عنوان قالب شکل‌دهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.‌ این دسته از فولاد‌ها در صنعت با پیش‌وند H شناخته می‌شوند.

تمامی گریدهای فولاد گرم‌کار، باید خواص فیزیکی و شیمیایی زیر را داشته باشند:

 • مقاومت حرارتی بالا
 • مقاومت در برابر شوک حرارتی
 • استحکام، چقرمگی و سختی قابل قبول در دمای کاری زیاد
 • مقاومت سایشی مناسب
 • قابلیت ماشین‌کاری مناسب در شرایط آنیل شده

به طور کلی، عملکرد فولاد گرمکار، توسط ترکیب شیمیایی، تکنولوژی ساخت و نوع عملیات حرارتی اعمال شده بر آن، از هم تفکیک می‌شوند اما در یک تقسیم‌بندی کلی و اولیه می‌توان آن‌ها را به سه دسته تقسیم کرد. در ادامه به توضیح هرکدام از این دسته‌ها می‌پردازیم.

دسته‌بندی فولاد ابزار گرم‌کار

دسته‌بندی فولاد گرمکار بر پایه‌ی نوع و عناصر آلیاژی مورد استفاده، به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • فولاد گرمکار زمینه کروم
 • فولاد گرمکار زمینه تنگستن
 • فولاد گرمکار زمینه مولیبدن

در ادامه به بررسی هر کدام از این دسته‌ها می‌پردازیم.

 

بیشتر بدانید:

<<پیچ آلن>>

<<پیچ آهنی>>

فولاد گرمکار بر پایه کروم

در این دسته از فولادها، به دلیل استفاده از کروم زیاد و کربن کم (۰٫۴٪- ۰٫۳۴٪) ، عمق سختی زیادی در قطعه نهایی ایجاد می‌شود، به طوری که فولاد گرم‌کار در هوا سخت و خنک شده، عمق سختی حدود ۳۰ سانتی‌متر را دارند. این دسته از فولادهای ابزار گرمکار شامل گریدهای H10 تا H19 هستند. حدود سختی قابل تحمل برای آن‌ها در بازه‌ی ۴۰۰ تا ۶۰۰ ویکرز است و تا دمای کاری ۵۴۰ درجه سانتی گراد به خوبی و با راندمان بالا می‌توانند کار کنند. افزایش عناصر تنگستن و مولیبدن، منجر به افزایش سختی فولاد می‌گردد اما از طرفی دیگر، باعث کاهش چشم‌گیر چقرمگی ‌می‌شود.

از پرکاربردترین گرید‌های این دسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • H11
 • H12
 • H13

فولاد گرمکار بر پایه تنگستن

در این دسته از فولادهای گرمکار، با کم کردن درصد کربن مصرفی، چقرمگی و مقاومت به شوک حرارتی افزایش می‌یابد. از طرفی با افزایش درصد تنگستن، سختی‌پذیری فولاد نهایی، به دلیل تشکیل کاربید تنگستن، کم می‌شود. گریدهای این دسته شامل H21 تا H26 هستند. ترکیب شیمیایی این دسته از مواد، شباهت زیادی با فولاد ابزار تندبر دارد. به عنوان مثال گرید H26 تقریبا مشابه با T1 است.

فولاد گرمکار بر پایه مولیبدن

عناصر عمده تشکیل دهنده این دسته از فولادهای ابزار گرم‌کار شامل مولیبدن، کروم، وانادیوم و تنگستن است. این سری از فولادهای گرم‌کار بسیار مشابه گروه قبلی هستند اما دارای یک تفاوت عمده با آن‌ها هستند. این دسته، دارای مقاومت به ترک ناشی از کوئنچ کردن بسیار مناسبی نسبت به گریدهای قبلی دارند. گریدهای شناخته‌شده این دسته از مواد، از H41 تا H43 هستند. انتخاب گرید بکار رفته به طور مستقیم در قیمت فولاد ابزار گرم‌کار تاثیر می‌گذارد، لذا بسیار مهم است که پیش از خرید فولاد ابزار گرم‌کار مورد بررسی قرار گیرد.

فولاد گرم‏کار ۱٫۲۵۸۷

فولاد ۱٫۲۵۸۱ از جمله فولادهای ابزار و در دسته‌‏ی فولادهای گرم‏کار بوده؛ فولادهای گرم‏کار با نماد H مشخص می‏‌شوند و این فولاد با نماد H21 نیز قابل شناسایی است. مشخصه این فولاد در صنعت نیز، X30WCrV9 است. این فولاد در دسته‌‏ی فولادهای ابزار بر پایه تنگستن قرار می‌‏گیرد. ترکیب شیمیایی این فولاد شامل ۰٫۳۵-۰٫۲۵ درصد کربن، ۹-۸ درصد تنگستن، ۰٫۴-۰٫۳ درصد وانادیم، ۲٫۵ درصد کروم، ۰٫۴-۰٫۱۵ درصد منگنز و به مقدار ناچیزی فسفر و گوگرد می‌شود. همچنین این فولاد یک فولاد سخت شونده در هوا با قابلیت سختی‏‌پذیری بالا در نظر گرفته می‌شود.
از ویژگی‏‌های این فولاد می‌‏توان به سفتی خوب و مقاومت حرارتی در دمای بالا اشاره کرد. این فولاد نسبت به سایر فولادهای این دسته، مقاومت کمتری نسبت به پارگی ناشی از خستگی حرارتی دارد و حساسیت بالاتری نسبت به تغییرات سریع دمایی دارد. نکته مهم در رابطه با این فولاد این است که در ابزارهایی که با آب خنک‏ کاری می‏‌شوند، نباید استفاده شود.

فولاد گرم‏کار ۱٫۲۳۶۷

فولاد ۱٫۲۳۶۷ یکی از فولادهای ابزار و در دسته‏‌ی فولادهای گرم‏کار قرار می‏‌گیرد. این فولاد با نام‏‌های W303  و X38CrMoV5-3 نیز شناخته می‏‌شود. ترکیب شیمیایی این فولاد شامل ۰٫۴-۰٫۳۵ درصد کربن، ۵٫۲-۴٫۸ درصد کروم، ۳٫۲-۲٫۷ درصد مولیبدن، ۰٫۶-۰٫۴ درصد وانادیم، ۰٫۵-۰٫۳ درصد منگنز می‌شود.
این فولاد یک فولاد سخت شده در روغن یا هوا با خاصیت سختی‏‌پذیری بالا بوده و دارای ساختار دانه‏‌بندی یکنواخت و مقاوم به خزش است. مقاومت بالا نسبت به ترک خستگی و حساسیت کم نسبت به تغییرات سریع دمایی از دیگر ویژگی‏‌های این فولاد به شمار می‌آید.

قیمت فولاد ۲۳۴۴

فولاد ۱٫۲۳۴۴ جزو فولادهای ابزار و از دسته فولادهای گرم‏کار بوده با مشخصه X40CrMoV5-1 نیز قابل شناسایی است. فولادهای گرم‏کار عموما با حرف H شناخته می‏‌شوند. فولاد گرمکار ۲۳۴۴ با نام H13 نیز شناخته می‏‌شود و از آن‏جایی که فولادهای H10 تا  H19 فولادهای گرم‏کار بر پایه کروم به حساب می‌آیند، این فولاد نیز یک فولاد ابزار گرم‏کار بر پایه کروم است.
ترکیب شیمیایی این فولاد شامل ۰٫۴۵-۰٫۳۵ درصد کربن، ۵٫۵-۴٫۷ درصد کروم، ۰٫۶-۰٫۲ درصد منگنز، ۱٫۲-۰٫۸ درصد وانادیم، ۱٫۷۵-۱٫۱ درصد مولیبدن و ۱٫۲۵-۰٫۸ سیلیکون می‌شود. به طور کلی با توجه به اینکه فولادهای ابزار تحت سایش و اصطکاک شدید قرار می‏‌گیرند باید تا دماهای بالا نیز سختی خود را حفظ کنند.

در این میان فولادهای گرم‏کار نسبت به فولادهای سردکار تا دماهای بالاتری می‏‌توانند سختی خود را حفظ کنند. این فولاد معمولا در روغن کوئنچ می‏‌شود و با آنیل کردن این فولاد، نرم‏‌ترین فولاد گرم‏کار به دست می‌‏آید.

شما می‌توانید با استفاده از مسیرهای مشخص شده در صنعت کاران، قیمت فولاد گرمکار ۲۳۴۴ را دریافت کنید.

فولاد گرم‏کار ۱٫۲۷۱۴

فولاد ۱٫۲۷۱۴ از جمله فولادهای ابزار و در دسته فولادهای گرم‏کار بوده و با نام‏‌های W500  و مشخصه ۵۶NiCrMoV7 نیز قابل شناسایی هستند. این فولاد جزو فولادهای کم آلیاژ بوده و در دسته فولادهای L قرار می‏‌گیرد و با نام L6 شناخته شده است. ترکیب شیمیایی این فولاد شامل ۰٫۶-۰٫۵ درصد کربن، ۱٫۲-۰٫۸ درصد کروم، ۰٫۵۵-۰٫۳۵ درصد مولیبدن، ۰٫۱۵-۰٫۰۵ درصد وانادیم، ۱٫۸-۱٫۵ درصد نیکل، ۰٫۹-۰٫۶ درصد منگنز و مقادیر ناچیزی فسفر و گوگرد می‌شود.
فولاد L6 به علت دارا بودن مقادیر نیکل دارای چقرمگی خوب است. از این فولاد به عنوان ابزار سردکار نیز می‌‏توان استفاده کرد. مقاومت به سایش خوب، سختی‌‏پذیری بالا، استحکام و سفتی خوب و پایداری ابعادی در دمای بالا از دیگر ویژگی‏‌های این فولاد به حساب می‌آید.

 

فولاد گرمکار ۱٫۲۳۶۵

فولاد ۱٫۲۳۶۵ جزو فولادهای ابزار و در دسته فولادهای ابزار گرم ‏کار بوده و همانند سایر فولادهای گرم‏کار با نماد H قابل شناسایی است و با نام H10 شناخته می‌شود و زیر مجموعه‏‌ی فولادهای بر پایه کروم قرار می‏‌گیرد.
همچنین این فولاد با نام‏‌های X32CrMoV3-3 و W320 نیز قابل شناسایی است. ترکیب شیمیایی این فولاد شامل ۰٫۴۵-۰٫۳۵ درصد کربن، ۴ درصد کروم، ۳-۲ درصد مولیبدن، ۰٫۷۵-۰٫۲۵  وانادیم و۰٫۷-۰٫۲ منگنز است. وجود وانادیم در ترکیب این فولاد به آن خاصیت چقرمگی بخشیده است.
از دیگر ویژگی‏‌های این فولاد می‏‌توان به اعوجاج کم و مقاومت در برابر تغییر ابعادی بر اثر تغییر دما، حفظ سختی در دمای بالا، مقاومت در برابر سایش و قابلیت ماشین‏کاری خوب اشاره کرد.

فولاد گرم‏کار ۱٫۲۵۶۷

فولاد ۱٫۲۵۶۷ از جمله فولادهای ابزار بوده و در دسته‌‏ی فولادهای ابزار گرم‏کار قرار می‏‌گیرد. این فولاد با نام H14 نیز در برخی شناخته می‌شود که نشانگر این است که در دسته‏‌ی فولادهای ابزار گرم‏کار بر پایه کروم قرار می‏‌گیرد. ترکیب شیمیایی این فولاد شامل ۰٫۳۵-۰٫۲۵ درصد کربن،۲٫۵-۲ درصد کروم، ۰٫۷-۰٫۵ درصد وانادیم، ۴٫۵-۴ درصد تنگستن، ۰٫۵-۰٫۲ درصد منگنز و کمتر از۰٫۳۵ درصد نیکل است.
به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد تنگستن، این آلیاژ مقاومت خوبی در برابر حرارت بالا و همچنین در برابر سایش دارد. در صنعت این فولاد با نام WKZ50 و با مشخصه ۳۰WCrV17-2 شناخته می‏‌شود. به طور کلی وجود تنگستن باعث کاهش چقرمگی می‏‌شود اما وجود تنگستن کم و وانادیم باعث ایجاد چقرمگی بهتری نسبت به دیگر فولادهای این دسته شده است.

بیشتر بدانید:

<<پیچ و مهره استیل>>

<<پیچ و مهره فولادی>>

کاربردهای فولاد ابزار گرم‌کار

از فولاد ابزار گرمکار با توجه به ویژگی‌های مخصوص این فولاد در موارد مختلفی استفاده می‌ؤود. این کاربردها عبارتند از:

 • تجهیزات مورد نیاز برای سوراخکاری
 • ابزارآلات و تجهیزات ساخت مهره
 • انواع سنباده
 • انواع قالب‌های فشاری و شکل‌دهی
 • ساخت تیغه انواع قیچی
  ‬‎

قیمت فولاد گرمکار

قیمت فولاد گرمکار به دلیل دارا بودن عناصر آلیاژی زیاد،‌ نسبت به فولادهای دیگر گران‌تر است. با این حال، قیمت فولاد گرمکار متناسب با عواملی نظیر قیمت روزانه فولاد و میزان انرژی مصرفی تغییر می‌کند. برای اطلاع از جدیدترین قیمت فولاد گرمکار می‌توانید با کارشناسان صنعت کاران از طریق مسیرهای ارتباطی مشخص شده تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین قیمت فولاد ابزار گرمکار قرار بگیرید.

لازم به ذکر است که قیمت فولاد گرمکار به صورت مقطع گرد، در شاخه‌های ۶ متری و براساس واحد کیلوگرم قرار داده شده‌اند.

قیمت فولاد گرمکار ۲۳۴۴

قیمت فولاد گرمکار ۲۳۴۴ در جداول اول صفحه آورده شده است. شما می‌توانید با استفاده از این جدول از آخرین قیمت فولاد گرمکار ۲۳۴۴ باخبر شوید. فولاد گرمکار موجود در شرکت فولادسازان راه ابریشم هم از نوع وارداتی (چین) و هم از نوع داخلی (فولاد آلیاژی یزد) است. شما همچنین برای اطلاع از قیمت فولاد ۲۳۴۴ و خرید فولاد ۲۳۴۴ می‌توانید با مجموعه صنعت کاران تماس برقرار کنید و با کارشناسان فروش این مجموعه به گفت و گو بپردازید.

خرید فولاد گرمکار

خرید فولاد گرمکار به طور گسترده در بازار آهن و فولاد ایران در حال انجام است. خرید فولاد ابزار گرمکار را می‌توانید از طریق وبسایت صنعت کاران انجام دهید. مجموعه فولاد سازان راه ابریشم بر خود می‌داند خرید فولاد گرمکار شما مصرف کنندگان عزیز را در کمترین زمان ممکن و بدون محدودیت حداقل میزان سفارش، در اختیار شما قرار دهد.

نظری یافت نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی