ورق روغنی چیست؟

ورق‌های گوناگونی در بازار وجود دارد که هر یک دارای ویژگی‌های مکانیکی، شیمیایی و کارایی متفاوتی هستند. یکی از این انواع مختلف، ورق روغنی (Cold_ Rolled Sheet) است که به دلیل فرایند تولید آن که با نورد سرد انجام می‌شود، به ورق سرد نیز شناخته می‌شود.

این ورق به دلیل ویژگی و خاصیت فنی و مکانیکی خاصی که دارد در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آنچه ورق روغنی را به محصولی محبوب بین صنعتگران تبدیل کرده قابلیت کشش و استقامت بالا، انعطاف، شکل‌پذیری بالا، سطح صیقلی و یکدست این محصول است.

ورق روغنی در گریدهای مختلفی تولید می‌شود که مواد اولیه آنها عامل تفاوت هرکدام از این گریدها است، عناصر موجود در این محصول شامل منگنز، فسفر، کربن و گوگرد است.

فرایند تولید ورق روغنی

همانطور که از نام دیگر ورق روغنی پیدا است تولید آن به روش نورد سرد انجام می‌شود و نورد سرد اینگونه است که ابتدا ورق سیاه را که اساس تولید ورق روغنی است و با نورد گرم تولید شده، اسیدشویی می‌شود.

در مرحله اسیدشویی لایه اکسیدی که روی ورق گرم وجود دارد، شسته شده و برجستگی‌های روی ورق صاف و تمیز می‌شود، سپس نوردکاری در دمای اتاق بر روی این محصول انجام می‌شود و ضخامت ورق با عبور از بین غلتک‌ها تا ۸۵ درصد کاهش پیدا می‌کند و در ضخامت های ۰٫۳ تا ۴ میلیمتر تولید و به بازار عرضه می‌شود.

در مرحله کاهش ضخامت سختی محصول نیز افزایش می‌یابد و به‌طبع انعطاف و شکل‌پذیری ورق کمتر می‌شود. گفتنی است پیش از فرایند کاهش ضخامت، سطح ورق به روغن‌ آغشته می‌شود که علت این کار تسهیل فرایند نوردکاری و کاهش ساییدگی محصول است.

ممکن است روغن‌ به صورت مستقیم روی ورق پاشیده شود که غلظت بیشتری دارد، یا پاشش با مدار بسته انجام شود که برعکس روش اول روغن غلظت کمتری دارد. پس از این مرحله عملیات آنیل روی ورق انجام می‌شود که به منظور افزایش انعطاف محصول است. در مرحله آنیل ورق گارمادهی می‌شود تا به واسطه تغییر مشخصه‌های آن، انعطاف محصول افزایش پیدا کند و به صورت کویل دربیاید.

پس از آنیل شدن، نورد سطحی بر روی ورق انجام می‌شود، به این صورت که نورد سرد ورق‌ها با کاهش دمای خیلی کم اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود محصول یکدست و صیقلی تولید شود.

گفتنی است تولید ورق روغنی به دو صورت رول و فابریک انجام می‌شود که رایج‌ترین ابعاد آن نیز ۱*۲، ۱٫۲۵*۲٫۵ متر است. عرض ورق روغنی بیش از ۶۰۰ میلیمتر عنوان شده است اگرچه ورق‌های روغنی در عرض یک متر و ۱٫۲۵ متر نیز تولید می‌شود.

 

انواع ورق روغنی

ورق روغنی معمولا با توجه به ابعاد، آلیاژ، خواص مکانیکی، شکل، استاندارد تولید و کیفیت سطح آن به سه دسته‌ تقسیم می‌شود که هریک مقاومت و کشش متفاوتی دارند؛ این دسته‌ها شامل موارد زیر است.

ورق معمولی

ورق معمولی که به ورق ST12 نیز شناخته می‌شود، به دلیل دوام بالا در مقایسه با سایر ورق‌ها کاربرد بیشتری نیز دارد. همچنین این محصول شکل‌پذیری و خمش بالایی دارد و به‌راحتی بر روی آن جوشکاری انجام می‌شود.

ورق نیمه کشش

این ورق که در بازار به ST13 شناخته می‌شود بیشترین مصرف را در امور صنعتی و غیرصنعتی دارد. این محصول قابلیت خم شدن تا ۹۰ درجه و همچنین جوشکاری را نیز دارد. ورق ST13 در مقایسه با ورق معمولی دوام و تاریخ مصرف محدودتری دارد.

ورق فوق کشش

ورق ST14 که نام دیگر ورق فوق کشش است بیشتریت مصرف را در صنعت خوردروسازی دارد. این ورق در مقایسه با سایر ورق‌های روغنی انعطاف بیشتری دارد که استفاده از این محصول را برای پرسکاری‌های عمیق مناسب می‌سازد. گفتنی است داوم و تاریخ مصرف این محصول نیز مانند ورق نیمه کشش حدود ۸ ماه است.

ورق روغنی Ek2

این نوع از ورق روغنی که دارای خاصیت لعاب‌پذیری است بیشترین کاربرد را در ساخت صفحه اجاق‌گاز دارد.

ورق روغنی QSTE

ورق QSTE نوعی ورق روغنی ضدسایش است که به‌دلیل مقاومت بالای این محصول در برابر ساییدگی برای ساخت قطعات زیرین خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی و کاربرد ورق روغنی

همانطور که در مطلب بالا به آن اشاره شد ورق روغنی به دلیل شکل ظاهری آن که صیقلی و یکدست است، کارایی فراوانی دارد، همچنین دلیل تولید این محصول با نورد سرد نیز موجب افزایش کیفیت آن محصول می‌شود. این ورق دارای استحکام کششی و دقت ابعادی بالایی است که به واسطه همین قابلیت، در تولید محصولات زیادی که به دقت بالایی نیازمند است، کاربرد دارد.

همچنین فرایند روغن‌کاری که روی این محصول انجام می‌شود ورق را در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توان به استحکام بالا در برابر فشار، دوام سطحی بالا، لعاب‌پذیری و ضدسایش بودن آن اشاره کرد. گفتنی است تولید ورق روغنی با روش نورد سرد در حجم بالایی میسر است که به کاهش نرخ این محصول منجر می‌شود.

ورق روغنی به دلیل تولید انواع مختلف آن که هر یک ویژگی‌های خاصی نیز دارند، در صنایع مختلفی از جمله ساختمان‌سازی و کابین آسانسور، ساخت لوازم خانگی مانند هود، آبگرمکن، سینک، یخچال و …، ساخت کاور و اسکلت تابلوهای برق، خودروسازی، کشتی‌سازی، مخازن تحت فشار، قطعات الکترونیکی، مبلمان، ساخت انواع پروفیل و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوامل مؤثر بر قیمت ورق روغنی

عوامل مهمی در قیمت نهایی محصول اثرگذار است که از بین آنها می‌توان به فرایند تولید محصول اشاره کرد، گفتنی است نرخ محصول تولیدشده با نورد سرد قیمت بالایی دارد. نوع آلیاژی که در ساخت ورق استفاده شده موجب تغییر کیفیت محصول می‌شود که قیمت ورق را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ابعاد، اندازه، ضخامت و کارخانه تولیدکننده ورق روغنی نیز از مهمترین فاکتورهای تعیین قیمت محسوب می‌شوند، همچنین از آنجایی که ورق سیاه اساس تولید ورق روغنی است، نوسانات قیمت این محصول، قیمت ورق روغنی را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

علاوه‌بر آنچه گفته شد عوامل دیگری نیز هست که غیر از ورق روغنی در تعیین قیمت کلیه محصولات فولادی اثرگذار است که نرخ ارز، قیمت‌های جهانی، هزینه حمل و نقل، نیاز صنایع وابسته، میزان عرضه و تقاضا، بورس کالا، میزان واردات و صادرات از جمله مهمترین فاکتورها به شمار می‌رود. همچنین از آنجایی که ورق روغنی از ورق سیاه تولید می‌شود، تغییر قیمت ورق سیاه ۲ میل در نرخ ورق روغنی نیز اثرگذار خواهد بود. در ادامه به تشریح چند عامل مهم اثرگذار پرداخته می‌شود.

 

۱قیمت نفت خام: قیمت ورق روغنی به طور مستقیم با قیمت نفت خام مرتبط است. از آنجایی که نرخ محصولات نفتی مانند بنزین و گازوئیل اصلی‌ترین عنصر در صنایع حمل‌ونقل هستند، نرخ آن در قیمت نهایی ورق روغنی اثرگذار خواهد بود.

۲تقاضا و عرضه: تقاضا و عرضه در بازار ورق روغنی نیز نقش مهمی در تعیین قیمت دارند. اگر تقاضا برای ورق روغنی بالا باشد و عرضه کمتر از تقاضا باشد، قیمت ورق روغنی افزایش خواهد یافت از طرف دیگر، اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت ممکن است کاهش یابد.

۳هزینه‌های تولید: هزینه‌های مرتبط با تولید ورق روغنی، مانند هزینه مواد اولیه، هزینه نیروی کار، هزینه انرژی و هزینه تجهیزات تأثیر مهمی در قیمت نهایی دارند. افزایش هزینه‌های تولید می‌تواند باعث افزایش قیمت ورق روغنی شود.

۴تکنولوژی و بهبود روش‌های تولید: توسعه تکنولوژی و بهبود روش‌های تولید می‌تواند به کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه کاهش قیمت ورق روغنی منجر شود.

۵نوسانات ارز: اگر ورق روغنی به صورت وارداتی در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوسانات در نرخ ارز می‌تواند تأثیرگذار باشد. افزایش نرخ ارز محلی نسبت به ارز خارجی می‌تواند به افزایش قیمت ورق روغنی منجر شود.

۶شرایط بازار جهانی: عواملی مانند تغییرات سیاسی، تحریم‌های تجاری، تقاضا و تأمین بین‌المللی، وضعیت صنعت رقابتی و دیگر شرایط بازار جهانی نیز می‌توانند قیمت ورق روغنی را تحت تأثیر قرار دهند.

توجه کنید که این عوامل تنها برخی از پارامترهایی است که در تعیین قیمت ورق روغنی دخیل هستند و با در نظر گرفتن همه مولفه‌های مؤثر می‌توانید بهترین زمان را برای خرید ورق روغنی انتخاب کنید.

قیمت ورق روغنی ۲ میل

ورق‌ها به طور کلی به ورق گرم و سرد تقسیم می‌شوند که علت نامگذاری آنها به نحوه تولید ورق مربوط می‌شود. ورق روغنی به دلیل تولید با تکنولوژی نورد سرد در بازار به ورق سرد نیز شناخته می‌شود.

روش تولید ورق روغنی به استحکام فشاری، ضدسایش، دوام سطحی و لعاب‌پذیری بالای این محصول منجر شده است و غالبا در صنایعی مانند صنعت خودروسازی، تولید لوازم خانگی، ساخت مخازن فلزی، ساخت قفسه و نقاشی قطعات صنعتی به کار می‌رود.

قیمت ورق روغنی با توجه به گرید محصول، ضخامت ورق، نوع ورق و کارخانه تولیدکننده، نوسانات بازار ارز متغیر است. به عنوان مثال ورق روغنی در سه گرید st13، st14 و st16 تولید می‌شود که هر یک ویژگی و قیمت متفاوتی نسبت به دیگری دارد به این صورت که هر چقدر گرید ورق بالاتر باشد قیمت ورق روغنی نیز افزایش می‌یابد.

به عنوان نمونه قیمت ورق روغنی ۲ میل فولاد مبارکه در یک ماه اخیر حدود ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است به این صورت که در ۱۹ بهمن قیمت ورق روغنی ۲ میلیمتر در کانال ۴۹ هزار تومانی بود اما با جهشی ناگهانی هر کیلو ورق روغنی به ۶۵ هزار تومان هم رسید و پس از لمس بالاترین کانال قیمتی، همسو با روند کلی بازار آهن رو به اصلاح گذاشت و تا کانال قیمتی ۵۹ هزار تومان رسید. در روزهای پایانی سال نیز نرخ روز ورق روغنی ۲ میلیمتر نوسانات چشمگیری نداشت و با ثبات و کاهش جزئی همراه بود.

بیشتر بدانید:

<<پیچ و مهره خودرویی>>

<<پیچ و مهره شرکت نفتی>>

چند روش کاهش قیمت ورق روغنی

ورق روغنی نوعی ورق سرد است که از انعطاف و مقاومت بالایی برخوردار است. قیمت ورق روغنی به دلیل فرایند طولانی تولید و ویژگی‌هایی که دارد نسبت به ورق سیاه قیمت بالاتری دارد. برخی از مصرف‌کنندگان برای کاهش قیمت ورق روغنی هنگام خرید به دنبال راه‌حل می‌گردند از همین رو در ادامه چند روش برای خرید به‌صرفه ورق روغنی یا سایر محصولات فولادی ارائه می‌شود.

 

  • مقایسه قیمت: برای کاهش قیمت ورق روغنی، بهتر است قیمت محصول را در بازار مقایسه کنید. برای این کار، می‌توانید قیمت را از چند فروشگاه مواد ساختمانی دریافت کرده و با هم مقایسه کنید.
  •  جستجوی فروشگاه‌های با قیمت مناسب: بهتر است برای خرید ورق روغنی، در فروشگاه‌هایی با قیمت مناسب و با تخفیف‌های متعدد تماس بگیرید. برای این کار، می‌توانید از جستجوی اینترنتی استفاده کنید.
  • خرید به صورت عمده: خرید به صورت عمده می‌تواند قیمت ورق روغنی را به صورت چشمگیری کاهش دهد. برای این کار، می‌توانید با تأمین‌کنندگان معتبر و معرفی شده تماس بگیرید و قیمت را مذاکره کنید.
  •  انتخاب کیفیت مناسب: انتخاب ورق روغنی با کیفیت مناسب می‌تواند قیمت آن را کاهش دهد. در این راستا، باید به جنس و کیفیت ورق روغنی توجه کرده و انتخاب بهترین گزینه را انجام دهید. انتخاب ورق روغنی با کیفیت هزینه نگهداری و تعمیر کمتری خواهد داشت که این امر در بلندمدت به سود خریدار است.
  • استفاده از فصل‌های تخفیف: برای کاهش قیمت ورق روغنی، می‌توانید از فصل‌های تخفیف در فروشگاه‌های مواد ساختمانی استفاده کنید. این فصل‌ها معمولاً در ایام ویژه‌ای مانند نوروز و یا به مناسبت روزهای تخفیف برگزار می‌شود.

خدمات صنعت کاران برای ورق روغنی

از جمله خدماتی که شرکت صنعت کاران در زمینه ورق روغنی به مشتریان عزیز ارائه می‌کند ارسال سریع بار و امکان عودت آن در صورت مغایرت محصول با پیش‌فاکتور است. همچنین انجام فرمینگ، برشکاری با گیوتین و CNC، سوراخکاری ورق و ارائه ضمانتنامه قیمت و کیفیت مناسب از جمله خدماتی است که در مجموعه صنعت کاران ارائه می‌شود و هزینه آنها به صورت مجزا از قیمت محصول محاسبه و دریافت می‌شود.

بیشتر بخوانید:

<<پیچ آلن>>

<<پیچ آهنی>>

<<پیچ و مهره گالوانیزه گرم>>

حداقل میزان خرید ورق روغنی از صنعت کاران

خرید ورق روغنی از صنعت کاران نیز مانند سایر محصولات فولادی محدودیت ندارد و خرید با تناژ بالا نیز به قیمت کارخانه محاسبه خواهد شد. این محصول هم به صورت رول و هم فابریک قابل خرید است، همچنین ورق روغنی که به صورت رول خریداری شده نیز با درخواست مشتری امکان برشکاری دارد.

بدیهی است خرید تناژهای پایین‌تر اگر از بنگاه‌هایی که نزدیک‌ترین مسافت را به محل پروژه دارند انجام شود به‌صرفه‌تر است و خریدار متحمل هزینه گزاف برای کرایه حمل نخواهد شد.

زمان اعتبار قیمت ورق روغنی در سایت صنعت کاران

شرکت صنعت کاران به صورت روزانه نرخ روز ورق روغنی را بر روی وبسایت و کانال‌های تلگرامی خود ارائه می‌کند که به راحتی در دسترس مشتریان عزیز قرار دارد؛ علاوه‌براین نمودار هفتگی، ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه همه محصولات نیز بر روی سایت موجود است که پیش‌بینی و بررسی نوسانات قیمت هر محصول را برای مخاصب تسهیل می‌کنید.

نظری یافت نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی